I Jornada Internacional Educació i Titelles 2008
EXPERIÈNCIES GRUP DE TREBALL ICE
EXPERIÈNCIES GRUP DE TREBALL ICE
La cigala i la formiga. Teia Moner

Unitat didàctica
Conte: “LA CIGALA I LA FORMIGA”
Nivell: 3r Primària
Àrea: Llenguatge verbal i escrit. Educació Física. Coneixement del Medi Natural. Coneixement del Medi Social i Cultural.
CARACTERÍSTIQUES DELS ALUMNES
- Síndrome d’Asperger lleu.
- Tetraparèsia espàstica lleu, amb alteracions i desordres motors degut a unalesió fa 4 anys.
- Dèficit d’atenció. Dificultats d’aprenentatge. Trastorn lectoescriptura.
- Problemes emocionals (autoestima baixa).
- Dificultats d’aprenentatge, problemes de parla i comunicació.
OBJECTIUS GENERALS
Competència comunicativa i audiovisual
- Expressar emocions i sentiments utilitzant recursos verbals.
- Utilitzar objectes i materials com a instrument d’expressió i comunicació.
- Produir textos orals utilitzant els recursos adequats.
- Llegir i comprendre relats.
- Compartir i reconstruir històries.
- Llegir conjuntament i amb guia per aprofundir en el sentit del text.
- Prestar atenció en el to de veu, la pronunciació i l’entonació.
- Fer interpretacions personals dels textos.
Competència artística i cultural
- Aprendre a dramatitzar un conte.
- Aprendre a interpretar i crear un personatge.
- Explorar, conèixer i experimentar les possibilitats que ofereix la veu i el cos.
- Valorar i respectar el fet artístic propi i dels altres.
- Identificar la diversitat de materials i de qualitats.
- Conèixer la vida i la obra d’autors literaris
Competència aprendre a aprendre
- Tenir consciència de les capacitats d’aprenentatge, atenció, concentració, memòria, comprensió i expressió lingüística.
- Plantejar fites assolides a mitjà termini i complir-les.
Àrea d’Educació Física
- Orientar-se espacialment.
- Aprendre habilitats motrius.
- Elaborar un control motriu i domini corporal.
- Adequar el moviment a estructures espacio-temporals.
- Aprendre a coordinar moviments corporals.
- Aprendre a mantenir l’equilibri estàtic i dinàmic.
OBJECTIUS ESPECÍFICS
- Treballar comunicació oral i la relació amb els companys
- Coordinar alhora diversos moviments corporals
- Reforçar l’autoestima
- Treballar comunicació oral i parla
CONTINGUTS
- Ampliació i millora del vocabulari i l’expressió oral.
- Característiques de les formigues. Cóm són i com viuen.
- Característiques de les cigales. Cóm són i com viuen.
- Diferenciació de la intensitat del so.
- Representació a través de titelles.
- Participació activa i col·laborativa en interacció amb el grup i la mestra.
- Identificació i comprensió del llenguatge teatral.
- Respecte pel material que s’utilitza.
- Superació personal.
METODOLOGIA
Mitjançant la representació amb titelles d’un conte, es treballen els objectius i els continguts marcats.
Primer
es llegeix el conte. Es fan improvisacions per trobar el personatge.
S’assaja i finalment es representa davant les classes d’ Educació
Infantil, 1r, 2n i 3r de Primària.
PROCEDIMENTS
Desenvolupament de les sessions
- Lectura del conte
Primer de tot és llegeix el conte, que prèviament la mestra ha adaptat teatralment.
- Reelaboració del conte
Després
se’ls hi diu als alumnes que aquest conte s’ha de representar davant de
nens d’ Educació Infantil i que hi han moltes paraules que potser no
les entendran i que s’han de buscar paraules que signifiquin el mateix
però més senzilles. Primer es cerca al diccionari les paraules que no
entenen i després es pensen paraules que vulguin dir el mateix. Es
prepara el text perquè sigui comprensible.
se’ls hi diu als alumnes que aquest conte s’ha de representar davant de
nens d’ Educació Infantil i que hi han moltes paraules que potser no
les entendran i que s’han de buscar paraules que signifiquin el mateix
però més senzilles. Primer es cerca al diccionari les paraules que no
entenen i després es pensen paraules que vulguin dir el mateix. Es
prepara el text perquè sigui comprensible.
- Cercar informació de l’autor
Se’ls hi diu que busquin informació de la vida i l’obra de l’autor.
- Cercar informació de les cigales i les formigues
Es treballa les característiques de les formigues i de les cigales, com són i com viuen.
Han de cercar informació i portar-la per posar-la en comú.
La mestra també els hi dona un dibuix d’un niu de formigues per pintar.
- Entendre la faula, reflexionar sobre ella i fer una nova interpretació
En la
faula la actitud de la formiga és bona perquè treballa i la de la
cigala dolenta perquè no fa res. Però aquestes apreciacions són veuen
del tot correctes, ja que és bo ser treballador però també es bo saber
gaudir del descans.
faula la actitud de la formiga és bona perquè treballa i la de la
cigala dolenta perquè no fa res. Però aquestes apreciacions són veuen
del tot correctes, ja que és bo ser treballador però també es bo saber
gaudir del descans.
- Lectures dramatitzades del conte
La mestra distribueix els personatges i durant algunes sessions es llegeix el conte en veu alta, interpretant els personatges.
- Improvisacions i assajos del conte amb els titelles
La mestra
porta els titelles construïts i es pren contacte amb ells. Abans
d’assajar directament el conte es fan improvisacions amb els titelles.
Moviments, sons, veus dels personatges…Aquest treball serveix per
agafar confiança amb l’objecte i trobar el personatge.
porta els titelles construïts i es pren contacte amb ells. Abans
d’assajar directament el conte es fan improvisacions amb els titelles.
Moviments, sons, veus dels personatges…Aquest treball serveix per
agafar confiança amb l’objecte i trobar el personatge.
TEMPORITZACIÓ
12 sessions per trimestre. Una sessió setmanalamb els tres alumnes alhora. Cada sessió dura una hora.
AVALUACIÓ
Mitjançant una graella d’observació. (Veure annex 1)
MATERIALS
- Titelles: Cigala, Formiga, Avi i Àvia
- Escenografia: Una taula i dos cadires.
- Conte escrit

ANNEX 1. GRAELLA D’AVALUACIÓ
NOM DE L’ALUMNE___________________CURS_____
ACTIVITAT:“LA CIGALA ILA FORMIGA”
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Teia Moner